Novinky

Jak pracuje Horská služba ČR a jejich psovodi?

Pátrací akce po pohřešovaných osobách je sice pro psa hrou, závisí na ní ale lidské životy, říkají kynologové Horské služby ČR

V horských oblastech v České republice jsou v zimě každoročně vyhlášeny desítky pátracích akcí po pohřešovaných osobách. Důležitou roli v těchto záchranných misích hrají nejen členové Horské služby ČR, ale i jejich psí parťáci, kteří především ve tmě dokáží zastat práci až za 20 lidí.

Většina z nás si české hory spojuje zejména se zábavou a dobrodružstvím. Pro členy Horské služby ČR jsou ale místem výkonu povolání, kdy jsou velmi často svědky vážných situací ohrožujících lidské životy. Právě v záchraně lidských životů a pátracích akcích jim pomáhají jejich čtyřnozí parťáci. „Pro mě ten pes není pracovní nástroj, ale kamarád. Chci, aby se měl dobře a aby jeho život měl smysl,“ mluví o svém psovi člen Kynologické komise Horské služby ČR Jan Hepnar.

„Výcvik psa tak, aby byl naším pomocníkem, trvá zhruba dva roky. U štěňat začínáme základní poslušností a socializací. Teprve potom pejsky učíme například jezdit na sněžných skútrech, létat ve vrtulníku a pilují se schopnosti pátrat po osobách v plochách nebo lavinách,“ , vysvětluje vedoucí Kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.

Důležitý je nejen výcvik, ale i fyzická kondice psa

Protože psi Horské služby ČR jsou denně vystaveni vysoké fyzické zátěži, je potřeba se o jejich kondici a tělesný stav dobře starat. Proto se Horská služba ČR spojila se značkou Fitmin, tradičním českým výrobcem krmiv z podhůří Orlických hor, která má ve svém portfoliu výživový program, který obsahuje právě krmivo pro psy, kteří jsou velmi aktivní a jsou vystaveni vysoké zátěži a námaze. „Pro naše psy je kvalitní krmivo důležité nejen kvůli té fyzické náročnosti, ale musí jim vyhovovat i po zdravotní stránce,“ zdůrazňuje Pavel Smejkal.

FOTOGALERIE

Zdroj: fitmin.cz


Zasláno dne Mar 8, 2022 do kategorie ARCHIV