Novinky

Apr 15, 2016

Čivava


Čivava je velmi inteligentní, odvážný, ostražitý a mrštný psík s velice milou povahou. Dalo se říct, že je to velký pes v malém těle a i proto se drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.

Eleanore Eywa

Kategorie: ARCHIV
Zaslal: hajkovakarolina

ZÁKLADNÍ ÚDAJE

PŮVOD PLEMENE: Mexiko

PŮVODNÍ ÚČEL: společník

PRŮMĚRNÝ VĚK: 12-14 let

HMOTNOST: 1,5-3kg

VÝŠKA: 15 – 23 cm

Čivava dlouhosrstá

POPIS PLEMENE

Čivava je nejmenší psí plemeno na světě[1], jehož jméno je odvozeno od největší mexické provincie Chihuahua. Předpokládá se, že tito psi dříve v oblasti střední Ameriky žili volně v norách a v době existence civilizace Toltéků byli domorodci chytáni a domestikováni. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na cestě do světa duchů, malé pejsky najdeme i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.

Mezinárodní kynologická organizace FCI uznala standard tohoto plemene v roce 1942, do České republiky byla první čivava dovezena v roce 1971 z USA. Skutečnou oblibu si však čivava v Evropě získala až v 80. letech a od této doby se stále drží mezi nejpopulárnějšími a nejžádanějšími plemeny.

Čivava je mrštný, pozorný, temperamentní a velmi odvážný malý pes. Přes svou maličkou velikost se hodí pro různé psí sporty, zejména agility. Je velice inteligentní a baví ji učit se nejrůznějším novým kouskům a trikům. Při dobré socializaci má kladný vztah k ostatním psům i větších velikostí, stejně jako k dalším domácím zvířatům. Díky jejímu temperamentu se hodí také do rodin s dětmi, spíše však s dětmi odrostlejšími, která s čivavou budou zacházet šetrně. K malým dětem se nedoporučuje.

Vzhledem k malému vzrůstu je potřeba dbát zvýšených ohledů na zacházení s čivavou, zejména aby nedošlo ke zlomeninám či prochladnutí. Čivava se průměrně dožívá 12 - 14 let, při dobré péči však není u tohoto plemene výjimkou ani 18 let.

Mezi závažné vady se u plemene čivava řadí agresivita nebo bázlivost, otevřená fontanela (defekt lebky), deformace čelistí a váha pod 500g nebo nad 3kg. Typickým zdravotním problémem čivavy je luxace pately (defekt kolenního kloubu), která je do značné míry dědičná[6]. Je proto vhodné se při výběru štěněte čivavy na tyto vady zaměřit a zajímat se o zdraví předků daného vrhu.

ZDROJ: WIKIPEDIA


NEŽ SI MĚ KOUPÍŠ A POPRVÉ Ml PŘIPNEŠ OBOJEK, PŘEČTI SI 10 RAD, NEKUPUJ KDYŽ: